Basia i przegrywanie
Seria książeczek o Basi podbiła moje czytelnicze serducho już kilka lat temu, a niedawno mój syn, który dorósł do basiowego wieku, zaczął z zainteresowaniem słuchać opowieści o dziewczynce. Chociaż nasza bohaterka popełnia błędy, czasami zachowuje się źle i ulega emocjom, to jest bliska każdemu przedszkolakowi, ponieważ wydaje się bliską przyjaciółką, którą można spotkać w placówce, na placu zabaw czy podczas spaceru.
Basia i przegrywanie
Kolejna już część nosi tytuł „Przegrywanie”. Dziadkowie zabierają Basię i kuzynkę Lulę na wakacje nad jezioro. Gdy pada deszcz, wszyscy postanawiają zagrać w gry planszowe. Dziadek zabrał ich przecież cały worek. Okazuje się, że każdy ma ochotę na coś innego, a Lula od przyjazdu nie jest w najlepszym humorze. Gdy babcia decyduje się, że to w grę kuzynki zagrają jako pierwszą, Basia jest zdenerwowana. Dodatkowo przegrywanie wcale nie jest takie fajne i trzeba umieć pogodzić się z porażką. Czy Basia i jej kuzynka znajdą wspólny język?
Basia to mała, rezolutna dziewczynka. Bohaterka jest uwielbiana przez przedszkolaków. Jej przygody pomagają dzieciom zrozumieć świat, a także pokazują, jak dane zachowanie wygląda z punktu widzenia obserwatora. Każda część traktuje o innych problemach, więc możecie wybrać tom, który najbardziej, w danej chwili, trafi do waszego dziecka najbardziej. Dodatkowo te książeczki nie tylko uczą, ale i bawią. Niejednokrotnie poprawiły nam humor. Największym plusem jest jednak to, że te książeczki skłaniają do rozmowy z młodymi czytelnikami, wspierają ich i objaśniają emocje i świat.
Na zakończenie
W tej części autorka pokazała, jak ważne są gry planszowe. Wspomagają koncentracje, wyobraźnię, uczą logicznego myślenia. Jednakże każdy, kto ma swoje własne dzieci, wie, jak trudno nauczyć je przegrywać. A to jest ważne, bo porażka nie powinna nas zniechęcać, ale dawać motywacje do dalszej pracy. Negatywne emocje, które wywołuje przegrana, są trudne, ale trzeba i warto o nich rozmawiać. Wiecie, co jest najważniejsze w grach? Wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi i o tym warto dziecku powtarzać.
Całą książkę upiększają ilustrację Mariany Oklejak. Proste, kolorowe i ciekawe ubogacają całą opowieść i podobają się dzieciom. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że wizualnie ta seria nie przypadła rodzicom do gustu, ale to dzieciom ma się podobać i to one mają odnajdywać radość z lektury (podobne zarzuty dostaje inna, popularna seria dla dzieci).
Osadzenie akcji Basi w zwykłej codzienności to kolejny aspekt, który stoi za sukcesem tej serii. „Przegrywanie” porusza konkretne zachowania i emocje, ale uważam, że to również historia uniwersalna i powinna znaleźć się na każdej dziecięcej półce.
współpraca z wydawnictwem HarperKids