Czytam Sobie – Jabłko Newtona, Fafik i kogut, Przygoda w Himalajach
Czytam sobie to seria książeczek idealna dla młodych czytelników, którzy rozpoczynają przygodę z samodzielną lekturą. Cały cykl podzielony jest na trzy poziomy, które różnią się od siebie poziomem trudności. Autorami i ilustratorami są znani i cenieni twórcy, a każda książeczka to nie tylko nauka, ale również ciekawa przygoda!
Każdy dorosły był kiedyś dzieckiem, w tym i słynny wynalazca Isaac Newton. Nasz bohater uwielbiał obserwować świat, który go otacza, a szczególnie upodobał sobie wieś. Chłopiec został wielkim wynalazcą. Ta książeczka to nie tylko trening samodzielnego czytania, ale dzięki niej, dzieci poznają postać wielkiego wynalazcy oraz zobaczą, że przed każdym stoją wyzwania i tylko od nas samych zależy, jak do nich podejdziemy. Może dzięki „Jabłka Newtona” młodzi czytelnicy polubią matematykę i fizykę?
Książeczka zaliczana jest do poziomu pierwszego. Tekstu nie ma zbyt wiele, a wydawnictwo podaje, że liczba słów nie przekracza 200. Zdania są proste, krótkie, nie ma w nich trudnych wyrazów, które mogą dzieciom sprawić problem. W tekście znajdują się 23 podstawowe głoski, a na marginesach umieszczono ćwiczenia z głoskowania, co bardzo ułatwia lekturę.
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustrator: Agata Kopff
Tytuł: Jabłko Newtona
Seria: Czytam sobie. Poziom 1. Fakty
Ilość stron: 32
Wydawnictwo: HarperKids
Ocena: 9/10
„Fafik i kogut” Doroty łoskot-Cichockiej to książeczka z poziomu drugiego. Ta opowieść jest niesamowicie zabawna i ja sama rewelacyjnie się przy niej bawiłam. Pies Fafik wraz ze swoją rodziną wyjeżdża na wakacje na wieś. Wszystko jest tam cudowne i takie sielskie, ale nasz tytułowy bohater postanawia lepiej poznać kury. W ich obronie staje kogut Łobuz.
Poziom drugi jest trochę trudniejszy. Zwiększa się ilość słow (od 800 do 900). Pojawiają się elementy dialogu, a zdania są dłuższe, wprowadzone zostają te trudniejsze, czyli złożone. Oprócz 23 podstawowych głosek zostaje wprowadzona „h”. W tej części również zostały umieszczone ćwiczenia z sylabizowania.
Autor: Dorota Łoskot-Cichocka
Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka
Tytuł: Fafik i kogut
Seria: Czytam sobie. Poziom 2
Ilość stron: 48
Wydawnictwo: HarperKids
Ocena: 9/10
Darek jest podróżnikiem i to nie byle jakim! Zdobywa on himalajskie szczyty! Przygotowanie do takiej wyprawy jest bardzo czasochłonne, ale wspinaczka niesamowita. Gdy Darek wędruje coraz wyżej i wyżej, spotyka wiele zwierząt, a także ciekawe i tajemnicze tropy.
Przygoda w Himalajach to książeczka z poziomu 3. W tekście znajduje się o wiele więcej wyrazów (25000-2800), użyte są wszystkie głosko, a zdania są dłuższe i bardziej złożone. To książeczka dla tych, którzy już wprawili się w samodzielnym czytaniu.
Autor: Katarzyna Majgier
Ilustrator: Aleksandra Fabia
Tytuł: Przygoda w Himalajach
Seria: Czytam sobie. Poziom 3
Ilość stron:31
Wydawnictwo: HarperKids
Ocena: 9/10
recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Egmont