Delirium – Lauren Oliver
Czy świat bez miłości może istnieć? Jak oddzielić tę emocję, tak nierozerwalnie związaną ze społeczeństwem, od człowieka? W Delirium możemy obserwować świat, w którym miłość nazywana jest delirią, najgorszą chorobą, która odbiera zmysły, racjonalne myślenie. Wszyscy boją się tej choroby, a wybawieniem jest zabieg, który wszyscy mieszkańcy zamkniętych Stanów Zjednoczonych przechodzą w wieku osiemnastu lat. Od tego czasu są wyleczeni. Nie ogarnie ich żadna miłość, deliria.
Kilka słów o fabule
Lena czeka na zabieg z wielką niecierpliwością. Ma nadzieję, że po tym, jak zostanie wyleczona, miłość nigdy jej nie zaszkodzi. Dziewczyna jest niezwykle oddana systemowi i uważa, że zabieg jest niezwykle potrzebny, aby nikogo nie ogarnęła delira. Romeo i Julia traktowany jest jako przestroga przed miłością. Jednak na swojej drodze spotyka Aleksa – niezwykle przystojnego, młodego mężczyznę, z którym (oczywiście w tajemnicy) spędza bardzo dużo czasu, aż w końcu się zakochuje. Jak postąpi Lena? Czy opuści system, który tak dobrze zna, ale dostrzega jego wady?
Miłość = choroba
Gdy zaczynałam moją przygodę z książkosferą, Delirium to był bestseller. Każdy zachwycał się historią Leny i Aleksa, a ja wpisałam książkę na listę pozycji, które chcę przeczytać. Niestety, wtedy mi się to nie udało, lektura stała się niemal niedostępna, ale wydawictwo Moondrive zdecydowało się wznowić całą trylogię, Czy przed rozpoczęciem lektury miałam jakieś oczekiwania? Nie – wiedziałam, że nie wpisuje się już w grupę docelową, powieści dystopijne nie są na topie, ale ja chciałam poznać treść i dobrze się bawić.
Gdy po raz pierwszy książka została wydana, była czymś świeżym, innym i nowym. Od tego czasu na rynku pojawiło się bardzo dużo powieści, których akcja została osadzona w świecie po apokalipsie. W „Delirium” niezwykle spodobał mi się pomysł autorki, żeby miłość postrzegać jako chorob. Wszystkie objawy zakochania, jakie my znamy i nie są nam obce, w książce zostały potraktowane jako choroba, coś groźnego, co zagraża społeczeństwu. Obserwując wypranych z emocji dorosłych, czułam się źle, jednak dla mieszkańców świata Leny, to wszystko było codziennością. Tak samo jak dobór partnera przez państwo, na podstawie cech charakteru i zainteresowań.
Podsumowanie
Akcja nie jest spektakularna. Widać, że „Delirium” to wprowadzenie do większej historii. W tej części obserwujemy, jak Lena zaczyna dostrzegać wszystkie wady systemu, w którym żyje, i któremu była niesamowicie wierna. Bohaterka nie zna innej rzeczywistości, a od dziecka była otoczona propagandą, tak jak wszyscy jej rówieśnicy. Ruch oporu, Odmieńcy (czyli ludzie, którzy żyją poza miastami i nie są poddawani zabiegowi) to jest bardzo ciekawe, ale jeszcze nie wszystko autorka zdradziła swoim czytelnikom.
Czekam na kolejny tom, ponieważ bardzo chcę poznać zakończenie tej historii. Chociaż to powieść dla młodzieży, to napisana ciekawie i tak, że wciągnie nawet starszego czytelnika.
Autor: Lauren Oliver
Tytuł: Delirium
Seria: Delirium #1
Wydawnictwo Otwarte
Ocena: 7/10
książka