Czytam sobie Eko : „Futuropolis. Miasto jutra”, „Po co wieje wiatr?”
Czytam sobie to seria książeczek, która pomaga dzieciom w nauce samodzielnego czytania. Wraz z wiekiem i umiejętnościami, rosną także poziomy trudności. Autorami wszystkich części w serii są znani i lubiani autorzy opowieści dla dzieci i młodzieży, co jeszcze bardziej przyciąga uwagę czytelnika do Czytam sobie.
„Czytam sobie. Eko. Po co wieje wiatr” to książeczka, zaliczana do pierwszego poziomu serii. Autorem tekstu jest Rafał Witek. Kinga jest zachwycona nowym balonem, więc szybko biegnie na plac zabaw pochwalić się nową zdobyczą. Niestety, zabawka zostaje porwana przez wiatr, a dziewczynka zaczyna interesować się tym zagadnieniem.
Jak wspomniałam, ta książeczka zaliczana jest do pierwszego poziomu serii. Charakteryzuje się krótkim tekstem, umieszczonymi na marginesie ćwiczeniami głoskowania i ilustracje, które uzupełniają tekst i są atrakcyjne dla najmłodszych czytelników. Według twórców ta książeczka skierowana jest do przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, którzy dopiero poznają literki i odkrywają przyjemność z samodzielnego czytania.
Oprócz walorów, o których wspomniałam wyżej „Po co wieje wiatr” zawiera również aspekt naukowy. Dzieci, czytając książeczkę, dowiadują się wielu rzeczy o naturze wiatru i odkrywają, do czego jest potrzebny. To niezwykle ciekawe zagadnienie, a książeczki Eko uwrażliwiają młodych czytelników na tak ważne kwestie, jak ekologia. Ta opowiastka może spowodować wiele pytań na temat energii odnawialnej.
„Futuropolis. Miasto jutra” to książeczka, która zalicza się do drugiego poziomu. Jest fantastyczną opowieścią o mieście, które jest samowystarczalne, produkuje niewielką ilość odpadów oraz jest w pełni ekologiczne. Chociaż to tylko sen Antka, ten czuje, że może w przyszłości zaprojektować to miasto jutra.
Ta część przeznaczona jest dla dzieci, które już składają samodzielne zdania, pragną czytać bardziej zaangażowane książeczki. Tutaj również autorzy zadbali o to, aby na marginesie znalazły się przesylabowane, trudniejsze słowa, które ułatwiają samodzielnie czytanie. Zdania są dłuższe, bardziej złożone, a w tekście pojawia się więcej dialogów. Książeczka autorstwa Joanny Jagiełło jest niezwykle ciekawa i wciągająca. Dzięki niej mali czytelnicy dostrzegą, jakie opcje daje nam przyszłość i jak może wyglądać miasto, które nie wytwarza odpadów i nie zanieczyszcza atmosfery.