Jestem od dawna oczarowana książkami duetu Donaldson – Scheffler. Ich lektury są cudowne – charakterystyczne i ciekawe ilustracje, a także nieoczywisty i bardzo oryginalny tekst powodują, że te historie mają na całym świecie wielkie grono fanów. Nic tylko czytać i się zachwycać! Wszystkie książki Donaldson, które mam w domowej biblioteczce, znam niemal na pamięć. Lektura tych małych arcydzieł sprawia mi, jak i synowi, ogrom radości. Czy „Ślimak i wieloryb” zajęli poczytne miejsce w naszym domu?
Jak najbardziej tak!
Wielka wyprawa małego ślimaka
Ta książka opowiada o małym ślimaku, który był bardzo rządny przygód i wielkim wielorybie, humbaku, który chciał pomóc mniejszemu zrealizować niezwykły plan. Razem zaczynają zwiedzać świat, a ślimak podróżuje na ogonie wieloryba. To, co widzą zachwyca i małego i dużego bohatera. Świat jest piękny, ma wiele tajemnic i miejsc, które czekają na odkrycie. Jednak ślimak będzie musiał wykazać się odwagą, bo gdy jego towarzysz wpadnie w kłopoty, to od niego będzie zależało, czy wszystko skończy się dobrze.
Cudowne wnętrze
„Ślimak i wieloryb”, to książka, która ukazała się na naszym rodzimym rynku dzięki wydawnictwu Tekturka. Tłumaczenia podjął się Michał Rusinek i wyszło mu to fenomenalnie! Przełożenie takiej lektury na inny język, z zachowaniem wszystkich smaczków i przesłania, nie jest zadaniem prostym, ale w tym przypadku to się udało. Tekst czyta się bardzo dobrze – jest płynny i melodyjny. Historia humbaka i ślimaka wciąga i intryguje, a to, w jaki sposób została napisana, tylko uatrakcyjnia lekturę.
Głębsza warstwa historii
Z każdej książki duetu Donaldson-Scheffler płynie jakiś morał, ubrany w piękne słowa, które trafiają do serc wszystkich małych czytelników. Co wyniesiemy z lektury „Wieloryba i Ślimaka”? Taki, że nie można się poddawać, a każde marzenie, nawet najbardziej absurdalne, można zrealizować. Mniejszy bohater chciał zwiedzić świat i chociaż jego koledzy bardzo mu tę ideę odradzali, on się nie poddał i zobaczył piękne miejsca na własne oczy. Autorzy pokazali, jak ważna jest praca zespołowa – w przypadku, kiedy humbak utknął na plaży, ludzie, namówieni przez drugiego bohatera, rzucili się na pomoc. Nieważny jest nasz rozmiar, wiek, wygląd – liczy się to, jacy jesteśmy w środku, czy chcemy pomóc innym za wszelką cenę.
Dzięki „Wielorybowi i ślimaku” dzieci dostrzegą również, że nie obowiązują nas żadne ograniczenia w zawieraniu przyjaźni. Jeżeli kogoś lubimy, ale wyróżnia się od innych wyglądem, kolorem skóry czy czymkolwiek innym, nie powinniśmy zwracać na to uwagi.
Czytanie takiej książki jak ”Ślimak i wieloryb” to prawdziwa przyjemność. Z utęsknieniem czekam na kolejne książki Julii Donaldson i Axela Schefflera.
Autor: Julia Donaldson
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Ilustrator: Axel Scheffler
Tytuł: Ślimak i wieloryb
Wydawnictwo: Tekturka
Wydanie: I
Data wydania: kwiecień 2021
Kategoria: literatura dla dzieci
ISBN: 9788395661341
Liczba stron: 32
Ocena: 8/10