Kociołek opowieści, czyli niesamowita książka, która was zachwyci!
Kociołek opowieści to książka niezwykła i magiczna. Historie, które są w niej zawarte, potrafią oczarować czytelnika. Są wartościowe, ciekawe, niektóre zabawne. Jest to zbiór bajek, których próżno szukać gdzie indziej. Są oryginalne i mają w sobie to coś. Co więcej, ta książka pozwala dzieciom uczyć się o przeróżnych gatunkach literackich, takich jak baśń, opowiadanie, epos, kryminał, bajka, fantasy i reportaż.
Emilia Kieraś napisała baśń „O rybaku, który szukał księżyca”. To piękna, urocza opowieść, w której wyraźnie oddzielone jest dobro od zła. Przez historią znajduje się krótka charakterystyka danego gatunku, przez co dzieciom łatwiej będzie wyłapać różnice pomiędzy wszystkimi wyżej wymienionymi. Baśń autorstwa Emilii Kieraś jest magiczna. Rybak wyrusza w nieznane aby uratować księżyc, który jest tak ważny dla wszystkich ludzi. Przygody bohatera urzekają, a sposób, w jakie są opisane, hipnotyzują. W przypadku, gdy ta historia czytana jest na głos, wprowadza czytającego i słuchającego w bajkowy nastrój. O rybaku, który szukał księżyca to piękny przykład baśni.
Po lekturze baśni przechodzimy do eposu. Nam najbardziej ten gatunek kojarzy się z Iliadą i Odyseją. Tutaj mamy istną gratkę, bo poznajemy historię ptaków, które zdecydowały się walczyć o swoje racje. Gdy ich wódz, miś, nakazuje im prasować ponad siły, bohaterowie postanawiają walczyć i obalić rządy tyrana. Jarosław Górki i jego „Pieśń o sowie”, z ilustracjami Joanny Rusinek, to epos ciekawy i pełen energii. Czyta się go szybko, chociaż niektóre słowa mogą sprawić dzieciom trudność.
Następne w kociołku znajduje się opowiadania autorstwa Joanny Olech (tej od ulicy Nizołków!). Co więcej, pani Joanna sama wykonała ilustracje, które są urocze i utrzymane w jednakowej kolorystyce. „Ząb czarownicy” to historia o myszce Gabrysiu, który chciał zostać czarodziejem, ale przejął gabinet dentystyczny od swojego ojca. Gdy pewnego dnia wyrywa ostatniego zęba Stuletniej Staruszce, ta ofiarowuje swój ząb, jako zapłatę. Gabryś przeżyje przedziwną przygodę, która rozbawi czytelników. Świetnie bawiłam się przy tej historii. Ząb czarownicy to opowiadanie, które porywa czytelnika i wprowadza go w dobry nastrój.
„Po co komu mamut?” to wierszowana bajka, taka, jaką znamy z lekcji polskiego. Jednak ta, którą napisała Agnieszka Frączek, a zilustrowała Joanna Rusinek, bawi, wciąga i urzeka. To cudowna, piękna opowieść, która posiada puentę. Wiersz czyta się szybko, jest melodyjny (co jest dla mnie bardzo ważnym atutem), zabawny i zainteresuje nawet młodszych czytelników. Historia małego mamuta, który uciekł z jaskini i poznał nowych przyjaciół, urzeka. Jest taka ciepła i urocza. Będę do niej wielokrotnie wracać.
Następna w kolejne jest fantastyka. „Gdy pada deszcz. Przejście” to cudowna, magiczna przygoda. Razem z bohaterką przenosimy się do innego świata, pełnego fantastycznych stworów, magii i przygód. Uwielbiam takie przygody i czytając tę opowieść, wróciłam myślami do czasów dzieciństwa, kiedy powoli poznawałam fantastykę. Opowiadanie autorstwa Zofii Staneckiej, z magicznymi ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej to gratka dla wszystkich małych czytelników, którzy uwielbiają inne, magiczne światy.
„Kot, który zgubił dom” to reportaż. Ewa Nowak napisała utwór, który najbardziej mną wstrząsnął. W tej historii poznajemy pewną rodzinę i jej kota. Niestety, nie można powiedzieć, że są szczęśliwi. Muszą opuścić swój kraj, swój dom, bo panuje tam wojna. Uciekają do Europy, ale w wyniku nieszczęśliwego wypadku, ich ukochany kot się gubi. Kot, który zgubił dom to nie tylko opowieść o zwierzaku, ale także o wojnie i bezwarunkowej miłości. Po lekturze tego reportażu można poruszyć z dziećmi wiele tematów. Ilustracje wykonał Adam Pękalski.
„Kosmiczna katastrofa” Zuzanny Orlińskiej to kryminał. Tak jak w przypadku poprzednich historii, na samym początku znajduje się krótka charakterystyka tego gatunku. W tej opowieści trzej przyjaciele, będą musieli rozwiązać zagadkę znikających planet, bo podejrzenia pani padają na nich. Świetnie się bawiłam przy tym opowiadaniu i tak samo, jak w przypadku „Gdy pada deszcz”, wróciłam do czasów dzieciństwa. Kryminał pani Orlińskiej rozbawił mnie, a ilustracje pani Joli Richter-Magnuszewskiej idealnie dopełniły tekst.
Kociołek Opowieści to książka, która długo z nami zostanie. Jest niesamowita, piękna, cudowna…. Mogłabym tak wymieniać i wymieniać. Ten zbiór historii to idealny prezent na święta.